finance s rozumem

Americká hypotéka

Fenomén, který mává tuzemským trhem s dlouhodobými úvěry. Americká hypotéka znamená snadnou dohodu a slibný úrok, navíc je naprosto bezúčelová. Ještě jste o ní neslyšeli? Platí poměrně podobná pravidla jako u klasické hypotéky. Musíte si vzít úvěr minimálně sto tisíc korun, maximální suma je obvykle ohraničena padesáti procenty ceny nemovitosti, kterou vlastníte (může jít klidně i […]

Fenomén, který mává tuzemským trhem s dlouhodobými úvěry. Americká hypotéka znamená snadnou dohodu a slibný úrok, navíc je naprosto bezúčelová. Ještě jste o ní neslyšeli?

Platí poměrně podobná pravidla jako u klasické hypotéky. Musíte si vzít úvěr minimálně sto tisíc korun, maximální suma je obvykle ohraničena padesáti procenty ceny nemovitosti, kterou vlastníte (může jít klidně i o komerční objekt). V některých případech jde poskytovatel v rámci konkurenčního boje prakticky na krev – a poskytne peníze až do sedmdesáti procent odhadní ceny nemovitosti. Doba splatnosti se tu pohybuje mezi jedním a pětadvaceti roky (nebo ve výjimečných případech i třiceti), důležité je zde to, abyste nepřekročili v době splatnosti tohoto úvěru sedmdesát let věku.

Ať už si budete sjednávat americkou hypotéku v bance nebo požádáte o pomoc nebankovní instituci, jedna věc tu bude společná. Jedná se o takzvanou bezúčelovou půjčku, takže i když název může tak trochu klamat, můžete peníze použít opravdu na cokoliv. Finance můžete využít opravdu ihned, pokud si to přejete – klidně na dovolenou, nové auto nebo rekonstrukci bytu. Doba vyřízení se tu počítá maximálně v řádu dnů. Opět zde ale platí staré známé – nebankovní hypotéka znamená rychlé vyřízení, ale o něco vyšší úrok. V bance je tomu vlastně obvykle zcela naopak, ale potřebujete navíc i spoustu potvrzení a formalit. Vyberte si tedy podle sebe, jakou cestou se dáte.

Americká hypotéka nese název podle země, kde vznikla a kde se dodnes těší velké oblibě. Na tuzemském trhu s úvěry oslavila nedávno kulatých deset let a určitě se nedá říct, že by o ní nebyl vůbec zájem. V současné době tvoří u některých bank až třetinu celkové poptávky.

Oproti klasickému spotřebitelskému úvěru je tu hned několik trumfů – relativně nízká úroková sazba z důvodu, že je v zástavě nemovitost, výrazně delší doba splatnosti a možnost si jednorázově vypůjčit až několik milionů korun (to vždy ale samozřejmě podle odhadní ceny Vaší nemovitosti). Ovšem, pokud nebudete stíhat splácet, přijdete bohužel i o střechu nad hlavou, proto vše dobře rozvažte.

I v případě této hypotéky pak platí doba fixace úrokové sazby – ta může být na rok, případně i na pět nebo deset let. Můžete na tom vydělat nebo také tratit, to podle aktuální situace na trhu. Klidně si můžete po uplynutí doby fixace přeběhnout ke konkurenci a získat tak zajímavou úlevu ve výši klidně i pár desítek tisíc.


Sdílejte článek:  

Témata článku:


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.