finance s rozumem

Ceny povinného ručení 2015

Jak se změnily ceny povinného ručení pro letošní rok? U mnoha pojišťoven můžete s jistotou počítat s určitým nárůstem, který však – na rozdíl od minimálních limitů pro sociální nebo zdravotní pojištění pro OSVČ – je navýšen třeba i o několik stokorun. Rok od roku je běžné, že všechny služby zdražují, ať už jde o telekomunikace, teplo […]

Jak se změnily ceny povinného ručení pro letošní rok? U mnoha pojišťoven můžete s jistotou počítat s určitým nárůstem, který však – na rozdíl od minimálních limitů pro sociální nebo zdravotní pojištění pro OSVČ – je navýšen třeba i o několik stokorun. Rok od roku je běžné, že všechny služby zdražují, ať už jde o telekomunikace, teplo nebo třeba kadeřnictví.

Za zvýšení cen může v první řadě zrušení takzvaného garančního fondu, jenž byl donedávna (celkově od roku 2009) ochranným opatřením pro řidiče, kteří budou aktéry dopravní nehody společně s neplatičem povinného ručení. Nepojištěných vozidel je totiž podle odhadů v České republice až osm set tisíc z celkového počtu sedmi milionů. Některá z nich jsou odstavena trvale v garážích, jiná si vesele brázdí naše silnice nebo dálnice. A co víc, řidiči nepojištěných vozidel způsobí meziročně až několik tisíc nehod – odhadovaná škoda je zhruba půl miliardy korun. I proto vznikl garanční fond, který je i podle mnoha tuzemských motoristů spravedlivým řešením pro všechny.

Ale bohužel se objevila řada problémů. Česká kancelář pojistitelů posílala složenky i lidem, kteří auto nemají a nikdy ani neměli. Z garančního fondu se sice vyplatilo i několik stovek milionů korun ročně na škodách, ale byly vykoupeny  těmito úředními nesmysly. Smyšlený vůz pak vyšel i na dvacet tisíc korun ročně, což není zrovna malá suma.

Zdražení se pochopitelně hodně dotkne i takzvaných rizikových skupin motoristů, u kterých je vyšší pravděpodobnost způsobení dopravní nehody. I díky nim je třeba počítat se zdražením, protože pojišťovny mají pochopitelně v popisu práce neprodělat žádné finanční prostředky – naopak musí být v principu ziskovými.

V době, kdy ale můžete změnit pojišťovnu doslova mávnutím ruky, tohle nepředstavuje žádný problém. Využijte kalkulátor povinného ručení a nechte si doporučit tu nejlepší možnou nabídku. Během pár minut hned budete vědět, na čem jste.

 


Sdílejte článek:  

Témata článku:


Komentáře
Ke článku Ceny povinného ručení 2015 je komentářů: 1
  1. Autor komentáře: David P Dne 18.02. 2015

    Vida, v srovnavaci mi nabidli o 1500 levnejsi nabidku. to uz se vyplati :). Díky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.