finance s rozumem

Hypotéka na bydlení

Hypotéku na bydlení si sjednává stále více lidí. Důvodem jsou podstatně výhodnější podmínky než před pár lety, silná a rozmanitá konkurence prostě tlačí úrokovou sazbu dolů i u proslulých bankovních dinosaurů.

Málokdo má dnes vlastní byt nebo dokonce dům, pro mladé rodiny tohle platí dvojnásob. Abyste nemuseli bydlet v podnájmu celý život a stali se pány svého osudu, musíte se nejprve na několik let zadlužit. Hypotéka na bydlení je dnes velice rozšířenou záležitostí, naštěstí jsou pro žadatele podmínky rok od roku výhodnější a nedá se říct, že by se tak úplně nevyplácela.

Zatímco ještě před pár lety mohlo být sjednání hypotéky poměrně riskantní, v moderní době už to není tak docela pravdou. Vybírat můžete totiž z opravdu nepřeberného množství bankovních i nebankovních hypoték, na trhu jsou desítky ba stovky nabídek a úroková míra byla stlačena opravdu na minimum. U některých bank dostanete úrok dokonce pod dvě procenta ročně, a pokud se rozhodnete po čase svou hypotéku ještě refinancovat, dočkáte se ještě o něco zajímavějších podmínek a uspoříte třeba i desítky tisíc korun.

Pokud váháte, kde dostanete nejlepší nabídku, stačí jen málo. Existují speciální online kalkulačky, kam zadáte pár základních údajů a hned se dozvíte, jak jste na tom. Pak už stačí jen vše promyslet a požádat konkrétní společnost o vyřízení hypotečního úvěru. Nečekejte poplatky, ty jsou dnes i u nebankovních hypoték vlastně tabu. Zaplatíte nazpět jen úroky, které rozhodně nebudou nijak obrovské.

Klíčová je tu zejména doba fixace – pokud chcete zkusit štěstí a čekáte, že situace na trhu bude za rok výhodnější, sjednáte si fixaci jen na rok. V takovém případě ale čekejte úrokovou sazbu třeba i čtyři procenta. Naproti tomu tříletá nebo pětiletá doba fixace úrokovou míru stlačí na již zmíněná dvě procenta. Úrokovou sazbu jako takovou pak ještě ovlivňuje samozřejmě výše hypotéky. Bojíte se, že po pár letech přijdete o práci a tím pádem i o střechu nad hlavou? Není důvod. Nechte si pojistit za rozumnou cenu schopnost splácet a jste rázem bez starostí.


Sdílejte článek:  

Témata článku:


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.