finance s rozumem

Nebankovní hypotéka

Nebankovní hypotéky znamenají zajímavou alternativu pro všechny, které banka s žádostí o peníze poslala doslova a do písmene k šípku. Ale pozor – má i svá úskalí – rozhodně nemusí jít jen o vyšší úrok. Nad těmito společnostmi totiž mimo jiné existuje jen minimální dohled ze strany úřadů.

Mladý pár čeká rodinu, případně se chce stěhovat do většího města za prací, kde by se rád v blízké budoucnosti i trvale usadil. To je úplně přirozený přírodní jev, stejně jako každoroční migrace ptactva nebo uléhání jezevce či medvěda k zimnímu spánku. Ale má to háček – co když banka odmítne půjčit větší sumu peněz, tedy jinak řečeno – zamítne žádost o hypotéku? Stačí zápis v registru dlužníků nebo jiná zdánlivá drobnost a u banky jste odepsaní. Naštěstí tu je ještě možnost číslo dvě – a sice takzvaná nebankovní hypotéka.

Vyřízení oproti bance až bleskové, podmínky minimální. Ano, ale jen ten úrok je (většinou) trochu jiný než v bance, takže je nutné si vše předem opravdu dobře rozmyslet. Na druhou stranu, když Vás ale odmítli v jedné bance, pravděpodobně nepochodíte ani v další. Podmínky jsou totiž obecně nastavené dost podobně. A kde jinde si půjčit než u nebankovní společnosti, pokud nemáte bohatého strýčka, který by na byt přispěl ze svého?

V první řadě si při nabídce nebankovních hypoték dobře prohlédněte obchodní podmínky. Není to vždy pravidlem, ale víte asi dobře, co se někdy skrývá pod dodatky uvedenými mikrometrovým písmem. Důkladně zvažte výši úroku, RPSN a další poplatky (v rámci hypotéky totiž musíte uhradit třeba i vedení úvěrového účtu, zápis do katastru nemovitostí a tak podobně). Jistou nevýhodou je to, že nebankovní společnosti nejsou pod drobnohledem státních orgánů jako banky, takže jednejte opatrně a rozhodně neplaťte žádný desátek předem. Své peníze byste už nemuseli nikdy vidět.

U nebankovních hypoték je typická splatnost v rozmezí jednoho až třiceti roků, peníze lze použít úplně na cokoliv (vyplacení exekuce nebo sloučení více menších půjček do jedné velké s jistou úsporou atd.). Výhodou je to, že peníze dostanete skoro ihned, vzhledem k výši částky. Půl milionu na kontě do pěti dnů tak není vůbec nereálné. V bance můžete čekat třeba i čtyři nebo pět týdnů, v závislosti na jednání úředníků – ti za to na jednu stranu nemohou – ale mají předepsaný pěkný stoh dokumentů, který s Vámi musejí chtě nechtě probrat. Žádat o větší úvěr v bance tak v zásadě není vůbec nic příjemného.


Sdílejte článek:  

Témata článku:


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.