finance s rozumem

Půjčky od lichváře

Pokud nepůjčí peníze banka, nebankovní společnost, a ani přátelé a rodinní příslušníci, dostaví se samozřejmě velká frustrace. Nějaký finanční obnos je prostě potřeba skoro pořád, třeba už jen na umoření složenek, kterým se mílovými kroky blíží datum splatnosti. Někoho by jistě mohlo napadnout, že řešením podobné situace je například půjčka od lichváře, což je ale na jednu stranu zahrávání si s ohněm.

Proč by měl nastat nějaký problém?

Důvodů je hned několik. Lichvář bude chtít podepsat směnku, která Vás v horším případě může přivést až do osidel exekučního řízení. Můžete se také spolehnout na až nemravně vysoký úrok, jenž bude přinejmenším hodně obtížné adekvátně splácet. Lichváři mají typicky až dvakrát větší RPSN (tj. roční procentní sazbu nákladů) než nebankovní společnosti. A když už jim hodláte podepsat nějakou smlouvu, pečlivě si ji pročtěte. Okamžitý podpis rozhodně není namístě, smluvní podmínky byste si měli prostudovat doma nebo za asistence protřelého právníka. Lichváři totiž umí lépe než kdokoliv jiný kličkovat uprostřed paragrafů a zákonných nařízení.

Na co si dát u lichváře pozor?

Podezřelých indicií je u lichvářů celá řada. Pokud jde o nepoctivého jedince, ztíží Vám případnou identifikaci – nemá reálnou adresu, obchodní historie jeho firmy je prakticky mizivá (a tato firma navíc existuje jen třeba pár týdnů). Alarmující je i příliš vysoké RPSN (nad hranicí 100%) a přemrštěné požadavky. Tedy například astronomické sankce za nedodržení termínu splatnosti nebo ručení vlastní nemovitostí i za půjčku v řádu desítek tisíc korun.

Lichva neboli úžera (z lat. usuria; z germ.: got. leihwan = leihen) je obecně závazek nepřiměřený k zisku závazkem získanému. Nejčastějším příkladem jsou půjčky s velkými nebo dokonce obrovskými úroky, třeba i 100 % za každý den. (zdroj wikipedie)

Poctivý poskytovatel půjček by měl být členem České leasingové společnosti. Jeho obchodní podmínky by měly jít snadno dohledat na internetu, neměl by chtít žádné poplatky předem. Důležité je také poskytnutí férových podmínek – doba splatnosti úvěrů a výše splátek musí být neměnnou záležitostí. Pokud třeba jen jeden z bodů lichvář nesplňuje, raději dejte ruce pryč. Budoucí problémy za něco podobného určitě nestojí.

Relativní výhody takovéto půjčky?

Lichvář se bude snažit vyzdvihnout své kladné stránky. Půjčí například bez ohledu na to, jestli máte stálý příjem, nabízí velmi rychlé jednání a ještě rychlejší vyplacení požadované částky a tak podobně. Nenechte se proto do ničeho nutit a vše si pečlivě rozmyslete. Půjčka od lichváře má totiž více úskalí než kladných stránek.


Sdílejte článek:  

Témata článku:


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.