finance s rozumem

Refinancování hypoték

Refinancování hypoték je velkým hitem moderní doby, který může ušetřit značné peníze. Stačí se jen informovat včas, protože výhodná nabídka nikdy na nikoho nečeká. Využít můžete i online kalkulačky, které Vám nezištně poradí.

Pokud jste si v minulosti sjednali hypoteční úvěr a horko těžko jej splácíte, není ještě všem dnům konec. Je tu totiž jedna zajímavá alternativa, jak tento problém takřka bezbolestně vyřešit. Slyšeli jste už někdy o refinancování hypoték? Co si pod tímto pojmem vlastně představit? A co je vše potřeba zařídit, pokud se k tomuto kroku rozhodneme?

Tedy – pokud hypotéce končí období takzvané fixace úrokové míry, je možné si prohlédnout nabídky konkurenčních bank a případně, řečeno sportovní terminologií, přestoupit do jiného klubu. Není důvod si žádné informace nezjišťovat a zůstávat dobrovolně u téže banky, ušetřit totiž můžete i desetitisíce korun. A to se vyplatí zvláště v rodinném rozpočtu, kde je obecně každá tisícovka dobrá, zvláště po několika letech splácení neúprosného hypotečního úvěru.

Některé banky přicházejí s oficiálními nabídkami, slibují garantovanou sazbu pod magickou hranicí dvou procent, takže buď jak buď – mnohem výhodnější úrokovou míru, než máte doposud. A ani tady nemusí být konečná, podobně jako již zmínění sportovci – můžete klidně po dalších tří nebo pěti letech fixace odejít za lepším a okusit výhody třetí banky. Zákony a nařízení jsou v tomto směru velmi benevolentní a umožňují poctivou podnikatelskou soutěž v honu na zákazníka. Prostě si vyberete to nejlepší, co je aktuálně dostupné. Trh se neustále vyvíjí, můžete tedy na změně poskytovatele hypotéky hodně vydělat, pokud budou opravdu příhodné podmínky (to ale neplatí vždy, záleží na ekonomické situaci v zemi a mnoha dalších faktorech).

Refinancování hypoték se vyplatí řešit včas, tedy ještě pár měsíců před koncem doby fixace úrokové míry. Už tehdy si totiž můžete zjistit zajímavé informace a třeba i podepsat předběžnou smlouvu s novou bankou. Nezávazná konzultace je zcela zdarma a poskytovatelů hypoték jsou přinejmenším desítky, takže je rozhodně z čeho vybírat. Navíc existují i online kalkulačky, kde si můžete nechat za pár okamžiků vypočítat, jaká banka bude nejlepší partner do budoucna zrovna v tom Vašem případě. Relativně nejsnadnější varianta je požádat o snížení úrokové míry stávající banku – ale pokud ta z nějakého důvodu nevyhoví, případně pokud nabídne konkurence mnohem výhodnější alternativu, jsou Vaše další kroky asi jasné…


Sdílejte článek:  

Témata článku:


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.