finance s rozumem

Registr dlužníků

Každý o něm jistě někdy slyšel, ne všichni si ale umí plně představit, oč konkrétně jde. Registr dlužníků je postrachem žadatelů o bankovní (a někdy i nebankovní) úvěry. Negativní historie splácení některé dřívější půjčky jde pak s žadatelem o úvěr doslova a do písmene jako cejch vypálený žhavým železem.

Nicméně, jakýkoliv dnešní registr dlužníků se prezentuje jako zbraň na neplatiče, pod tímto účelem byl také původně schválen.

Registrů dlužníků existuje v tuzemsku hned několik. Ten první z nich – pod názvem SOLUS – založilo v roce 1999 několik velkých společností (banky, firmy poskytující telekomunikační služby a třeba i nebankovní instituce poskytující úvěry). Tento registr má v evidenci až několik set tisíc jmen, každoročně přijdou na jeho adresu on-line formou četné dotazy od spolupracujících firem.

V registrech se může nacházet člověk, který má nesplacený třeba jen tisícikorunový dluh, stačí, abyste se při splácení úvěru zpozdili o více než třicet dní a problém je na světě. Z registrů se můžete dostat třeba až za dlouhé tři roky, tehdy je zpravidla nedostátý smluvní závazek definitivně smazán z databáze.

Mezi další známé registry dlužníků se kromě společnosti SOLUS řadí třeba i CERD (Centrální registr dlužníků), jenž v roce 2005 spustil podnikatel Jiří Jehlička. Ten nicméně není uznáván drtivou většinou malých soukromníků a větších korporací, dílem i proto, že o něm prosákly do médií poněkud nepříjemné informace, například o klamání spotřebitelů nebo některé nekalé služby. Můžete si například za poplatek pořídit potvrzení o bezdlužnosti, které ale nemá žádnou reálnou hodnotu.

V oblasti leasingu a splátkového prodeje funguje registr NRKI (Nebankovní registr klientských informací), který je hojně využíván mnoha tuzemskými společnostmi. Údaje zde uvedené se smazávají až po čtyřech letech. Totéž platí i pro registr BRKI (tedy Bankovní registr klientských informací), který eviduje jen fyzické osoby (občany pod rodným číslem a podnikatele pod IČ). Využívají jej hlavně banky, které na základě zápisu mohou odmítnout poskytnout mj. hypoteční úvěr.

Zmínit musíme ještě CRU (Centrální registr úvěrů), jenž oficiálně provozuje Česká národní banka nebo BPX.cz, což je vlastně internetová inzertní databáze pohledávek všeho druhu.


Sdílejte článek:  

Témata článku:


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.