finance s rozumem

Změna dodavatele plynu

Povinné ručení, elektřina. Na těchto dvou položkách se dá ušetřit i pěkných pár tisíc ročně. A totéž samozřejmě platí i o plynu – monopol na něj nemá stát, ale soukromá firma, kterou můžete kdykoliv vyměnit za jinou soukromou firmu, prostě se stačí jen informovat. Změna rozhodně není žádný složitý proces táhnoucí se klidně celé týdny. […]

Povinné ručení, elektřina. Na těchto dvou položkách se dá ušetřit i pěkných pár tisíc ročně. A totéž samozřejmě platí i o plynu – monopol na něj nemá stát, ale soukromá firma, kterou můžete kdykoliv vyměnit za jinou soukromou firmu, prostě se stačí jen informovat.

Změna rozhodně není žádný složitý proces táhnoucí se klidně celé týdny. Musíte si ale zjistit pár základních informací dopředu, abyste pak nebyli překvapení. Výpovědní lhůta je při změně dodavatele obvykle tři měsíce, topit se začíná v listopadu. S hledáním nového poskytovatele dodávek byste tak měli začít nejpozději někdy v době tropických letních veder.

Pozitivem je, že změna dodavatele plynu je zcela bezplatná. Dobře si ale pročtěte smlouvu se stávajícím dodavatelem, pokud je totiž takzvaně na dobu určitou, možná Vás čeká pokuta – počkejte tedy raději, než vyprší aktuálně podepsaný kontrakt. Výhodou je to, že když kontaktujete vyhlédnutého dodavatele, není třeba, abyste řešili rozchod s tím stávajícím. Necháte jen, obrazně řečeno, dopis na rozloučenou na nočním stolku. Nový dodavatel totiž celý proces vyřeší za Vás.

Podobně jako u změny pojišťovny v případě povinného ručení i zde funguje přehledný kalkulátor. Zadáte pár základních údajů, počkáte pár okamžiků a hned se dozvíte, který dodavatel pro Vás bude ten nejvýhodnější – přes formulář jej rovnou můžete i kontaktovat a vše se může vyřešit do čtvrt hodiny. Zbývá ale ještě pár dalších otázek…

Jaká bude výše měsíčních záloh za dodávku plynu? Obvykle se vypočítává z faktur za minulé zúčtovací období, které dostane nový dodavatel k dispozici. Nemá důvod tuto částku měnit a zřejmě ji tedy zkopíruje.

Plynoměr i potrubí zůstane na svém místě, změna je pouze takzvaně „papírová“.

A na závěr – kolik že lze vlastně uspořit? Samozřejmě je to vyšší částka než u povinného ručení. Obecně se udává až pět tisíc korun ročně, pokud plynem navíc i topíte a ohříváte vodu, může to být ještě o dalších několik tisíc více. Takže rozhodně neváhejte, protože tento krok se vyplatí. Kde takové peníze meziročně najdete, že? Na ulici jistě ne!

 


Sdílejte článek:  

Témata článku:


Komentáře
Ke článku Změna dodavatele plynu je komentářů: 1
  1. Autor komentáře: Michal Bělina Dne 5.09. 2019

    Souhlasím s článkem, není to nic složitého jak jsem si původně myslel. Bohemia energy kde které jsem měl zájem přejít mi dokonce nabídla jejich služby, že to za mě vše vyřídí, jediné co jsem proto musel udělat bylo, jim k tomu dát svolení a podepsat plno moc k zastupování mě. Jen abych se vyhnul papírování jsem to svolení dal a měl jsme to komplet z krku a převod proběhl v pohodě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.