finance s rozumem

Zrušení povinného ručení

V posledních měsících hojně diskutované téma. Mnoho motoristů mění pojišťovnu, u které má sjednané povinné ručení. Nechávají si doporučit od přátel zajímavé nabídky, využívají srovnávače na internetu, obvolávají pobočky jednotlivých pojišťovacích společností. S jediným cílem – ušetřit klidně i pár tisíc korun ročně a mít pořád tytéž výhody, jako u předchozí pojistky.

Samozřejmě, tohle není žádný podvod, jako spíše tvrdý konkurenční boj. Ještě před pár lety totiž měla monopol jedna konkrétní instituce, ale dnes může povinné ručení poskytovat více než deset firem. A ty se prostě přetahují o potenciální zákazníky ve velkém. A jak tedy jednat v případě, že máte zájem přejít do jiné pojišťovny s lepší nabídkou? Za jakých podmínek probíhá zrušení povinného ručení u stávající společnosti?

Důležité je dát si hlavně pozor na to, abyste výpověď poslali včas. V opačném případě totiž můžete ještě rok zůstat u stávající pojišťovny a zaplatit za obyčejnou Octavii třeba šest tisíc korun. Musíte si pospíšit, pojišťovna musí dostat výpověď minimálně šest týdnů před koncem stávajícího pojistného období (které obvykle zaniká s koncem roku, popř. v listopadu či prosinci). Tato lhůta je uvedena v zákoně, tudíž bohužel neplatí žádné výjimky.

Připravte se na to, že stávající pojišťovna bude provádět různé obstrukce, aby Vaše jednání pozdržela a zůstali jste ještě minimálně o jeden rok déle (samozřejmě vinou anonymního byrokratického úředního šimlu). Nicméně obvykle platí, že pokud dostanete díky online srovnávači nezávaznou nabídku od některé jiné pojišťovny, bude Vám s výpovědí účinně pomoženo. Je to nepsané pravidlo, které dodržuje řada pojišťoven – nový zákazník se musí totiž patřičně hýčkat.

Stačí přitom jen málo, stáhněte si z internetu vzor výpovědi, která je maximálně na jednu stranu A4 a obsahuje v lepším případě jen pár stovek úhozů. Stručně je zde popsáno, že máte zájem o zrušení smlouvy vedené na Vaše jméno ke konkrétnímu datu. Stačí tedy datum a podpis, příp. razítko firmy, pro jistotu skenovat do složky v počítači a hurá na poštu – kde vše doporučeně odešlete na adresu stávajícího pojistitele s pocitem vítěze. Gratulujeme, aneb máte to za sebou!


Sdílejte článek:  

Témata článku:


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.